ישנם ילדים שקשה להם לקרוא, בייחוד בכיתות הנמוכות שמתחילים ללמוד לקרוא. איך אפשר לעודד את הקריאה של ילדינו?

ספרים רבותי ספרים...

אנו בעיצומו של שבוע הספר, ואני רואה בזה הזדמנות נפלאה לעורר את הסקרנות של הילד לקריאה. ובייחוד לאותם ילדים שמתקשים בקריאה או לא רוצים לקרוא בכלל.

ישנם ילדים שקשה להם לקרוא, בייחוד בכיתות הנמוכות שמתחילים ללמוד לקרוא.

אז איך אפשר לעודד את הקריאה של ילדינו?

אני זוכרת את עצמי בתור ילדה קטנה שפשוט אהבתי ללכת לספריה, לבחור לי ספר להתיישב על הספה הכחולה להסתכל על התמונות ולהמציא לי סיפור ואח"כ להתחיל לקרוא...

אני חושבת שספריה זה מקום נפלא להתחיל לגרות את הילד לקרוא ספרים. יש שם את כל הספרים מכל התחומים והנושאים השונים, ולכן השתדלו לקחת לספריה את ילדכם אחת לשבוע- שבועיים. אין כמו להסתובב בין מדפי הספרים ולתת להם להסתכל ולעיין בספרים השונים, לספרים הישנים יש ריח מיוחד כמו לספרים החדשים יותר ויש משהו בלחוש ולהרגיש ולעיין בתוך הספר שמעורר את הסקרנות של הילד. במידה והוא מתחיל להיות מתוסכל ולעבור ממדף למדף, שאלו אותו מה מעניין אותו וכוונו אותו לתחום שמעניין אותו.

לאחר שבחרתם יחד את הספר, שבו לכם יחד בספריה וקראו מהספר, שורה אחת אתם שורה שניה ילדכם, מילה שהוא מתקשה כמובן תעזרו לו אך תאפשרו לו להתמודד עם הקושי ואל תוותרו שיקרא ויאמר נכון. יש משהו מאד נוח בספריה שמאפשר לילד לקרוא בנחת, וכך הילד מרגיש שאתם נמצאים שם בשבילו ויחד איתו, קחו זאת כחוויה של יחד.

לאחר שקראתם מס‘ קטן של עמודים ביחד תעצרו, השתדלו לעצור בקטע מותח, מסקרן, ולשאול אותו שאלות כמו: "מה אתה חושב שיקרה עכשיו", "איך אתה היית מרגיש אם... ", "איך אתה חושב שזה יסתיים"? ובעצם בשאלות ובשיחה שאתם מפתחים עם ילדכם, אתם מגרים את הדמיון של הילד ואת הסקרנות לדעת מה יקרה בהמשך ולא פחות חשוב את ההבנה של הילד לסיפור, לאחר ששוחחתם, קחו את הספר הביתה ותמשיכו ביחד לקרוא. בבית תאפשרו לו לקרוא כמה שהוא יכול לבד לא יותר מעמוד אחד או שני עמודים בגילאים הקטנים יותר וכמובן בגילאים הגדולים אפשר להגדיל את כמות הדפים ליום. אך הדגש שהוא לידכם על מנת שירגיש נוח ורגוע בזמן הקריאה וכמובן שגם אתם תוכלו לקרוא מהספר יחד עימו....

 

קריאה מהנה ובהצלחה.

 

 

על הכותבת:
עמליה עלימה
מאבחנת ומטפלת מוסמכת בילדים עם קשיי התנהגות/לימוד/ תפקוד
טלפון 054-7231104
מייל :amalia@amaliaalima.co.il

 


עוד באותו נושא

הסופרת איניד בלייטון

אִינִיד בְּלַייטוֹן, מסופרי הילדים הפוריים והמצליחים ביותר מאז ומעולם. כתבה מאות ספרים ואלפי שירים וסיפורים קצרים, כולם לילדים ולנוער.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!