האם קפת הגמל היא השקעה טובה כחסכון לילדים?

חסכון לילדים דרך קופות גמל

אנשים צעירים בתחילת דרכם ניצבים בפני אתגרים פיננסיים לא פשוטים. חלק מהאתגרים הללו הם בגדר מוסכמה חברתית מקובלת, כגון הנסיעה לטיול הגדול בחו"ל לאחר השיחרור מהצבא, וחלקם הוא השקעה לעתיד, כגון תשלום עבור שכר לימוד או רכישת דירה.

הורים וכן סבים וסבתות רבים חסכו עד לשנת 2006 עבור הילדים והנכדים בקופות גמל. עד לשנה זו, קופות הגמל היוו מכשיר חסכון נוח לתקופה של 15 שנים ומעלה, המזכה בהטבות מס, אותו ניתן היה לפתוח על שם הילד. חסכון מתמשך של סכומי כסף קטנים מידי חודש הצטבר במהלך השנים עד להגעת הילד לבגרות לסכום נכבד אותו יכול היה לממש לצרכיו.

מאז שנת 2006 נתפסות קפות הגמל כמכשיר שאינו רלוונטי עבור חסכון לילדים. שינוי בתפיסת החוסכים עשוי להחזיר את הרלוונטיות של קופות הגמל למטרה זו.

כיצד השפיעה רפורמת בכר על קופות הגמל?

רפורמת בכר שינתה את חוקי המשחק. תחילה, הכספים שהופקדו בקופות הגמל מאז שנת 2006 אינם ניתנים למשיכה לפני גיל הפנסיה. לאחר מכן, בשנת 2008, גם נקבע כי כספים אלו ימשכו בצורת קצבה חודשית. אותן קופות הגמל שנעשה בהן שימוש עבור חסכון לילדים עד לשנת 2006 הפכו להיות לא רלוונטיות למטרות אליהן נפתחו, כיוון שהכספים שהופקדו בהן מאז שנת 2006 יוכלו להמשך רק בהגיע הילד לגיל הפנסיה. השאלה היא האם פתיחת קופות גמל חדשות אף היא אינה רלוונטית לעניין החסכון עבור הילדים?

רפורמת בכר קבעה מספר הגבלות על קופות הגמל:

  • ניתן לפתוח קופת גמל הונית (בה ניתן למשוך את הכספים בצורת הון עם הפרישה לפנסיה) רק כאשר קיים חסכון פנסיוני קצבתי המאפשר קבלת קצבה חודשית בגובה 3850 ש"ח.
  • ניתן לפתוח קופת גמל על שם החוסך בלבד.
  • הטבות המס ניתנות עד לגובה 5% מגובה המשכורת שאינה מבוטחת לפנסיה, ורק כאשר קיים רובד ראשון של חסכון פנסיוני.
  • הגבלות על ההפקדות בקופת הגמל כמותנות בקיום חסכון פנסיוני קודם הן עבור מי שנולדו אחרי שנת 1961, קרי אינם כוללים את הסבא והסבתא.

תפיסה חדשה של חסכון לילדים באמצעות קופות גמל

חסכון בקופות גמל עבור הילדים הפך לעניין מסורבל יותר משהיה בעבר, אך עדיין אפשרי. בכדי לבצע שינוי תפיסה זה יש להסתכל על קופות הגמל בדרך הבאה:

  • העמית - ניתן לפתוח קופת גמל על שם ההורה החוסך מתוך הבנה כי ייעודה של קופת גמל זו היא עבור הילד.
  • אופק החסכון - אופק החסכון לא יעמוד על 15 שנים כבעבר, אלא על מספר השנים שנותרו להורה עד לגיל הפרישה.
  • הגבלת קצבה מינימלית לפנסיה - ניתן לחסוך בקופת גמל עבור הילד רק אם ההורים חוסכים די לקצבה מינימלית גם באפיקים אחרים.
  • הטבות המס - הטבות המס אותן יקבל העמית השכיר תלויות בשאלה האם נותרו לו זכויות פנסיונית שלא כוסו על ידי המעסיק, לדוגמה: תשלום עבור שעות נוספות, תוספות ביגוד ורכב וכדומה.
  • פטור ממס רווחי הון – אפיקי החסכון האחרים חייבים במס של 20% על הרווחים שנצברו בהם. קופות הגמל, מאידך, פטורות ממס זה. הפטור ממס חל על הפקדה של עד כ-20 אלף שקל בשנה.

אמנם אופק החסכון הוא גדול מ-15 השנים שהיו נהוגות לפני שנת 2006, אולם השילוב בין הפטור ממס רווחי ההון וסגירת הכספים למימוש בעת הצורך מבטיחים כי הסכומים שיצטברו בקופות הגמל יהיו נכבדים בהרבה מהסכומים אותם ניתן לחסוך באמצעים אחרים.

אומרים שככל שעובר הזמן הגיל בו הילדים עוזבים את הבית עולה וגם תקופת הלימודים נמשכת לפרקי זמן ארוכים יותר. חסכון באמצעות קופות גמל עבור הילדים אולי לא יממן עבורם את הטיול לחו"ל של אחרי הצבא, אולם ההטבות אותן ניתן להשיג באמצעות חסכון בקופות הגמל מבטיחות כי כניסתם לחיים תהיה קלה יותר, והתשלום עבור החתונה או השקעה ראשונית בדירה תהיה בהישג יד.


עוד באותו נושא

חדש: בצק ללא גלוטן למשחק וליצירה

אומגה משיקה בצק משחק ללא גלוטן ומשמחת ילדים בעלי רגישות לגלוטן שעד עתה נאלצו שלא לקחת חלק במשחק הנפלא!

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!