ספרי ילדים איכותיים הם מקור של הנאה צרופה בכל גיל וגם דרך מצוינת לקרב בין העולמות הפנימיים של הורים וילדים.

לכבוד שבוע הספר: ספרי ילדים שאסור להחמיץ!

אחד הדברים שהופכים חדרי ילדים לקסומים כל כך הוא הספרייה והמדפים עמוסי הספרים. ספרי ילדים איכותיים הם מקור של הנאה צרופה בכל גיל וגם דרך מצוינת לקרב בין העולמות הפנימיים של הורים וילדים. שבוע הספר העברי מהווה הזדמנות מצוינת לרענן את מדף הספרים של ילדיכם. במאמר זה נסקור כמה ספרי ילדים שהם חובה בכל בית וגם מספר כותרים קצת פחות ידועים ואיכותיים במיוחד.

 

קלאסיקה לילדים

מומלץ להימנע משלל העיבודים הקצרים של ספרים קלאסיים ולרכוש את הגרסאות המקוריות. תתפלאו לגלות עד כמה ייהנו גם הקטנים מפרק לפני השינה של ספרים כגון פו הדוב, הקוסם מארץ עוץ והרפתקאות אליס בארץ הפלאות.

עם זאת, חשוב מאוד לבדוק שהתרגום עדכני. ספרים כגון הנסיך הקטן, פיטר פן ופו הדוב זכו בשנים האחרונות לתרגומים חדשים שבהם העברית עדכנית יותר ותהיה קלה יותר לילדיכם לקריאה. הנה מספר ספרים קלאסיים שמדף הספרים שלכם לא יהיה שלם בלעדיהם:

 

פו הדוב והבית בקרן פו – א.א.מילן

ספרי פו הדוב המקוריים הם שנונים, משעשעים ובאמת מתאימים לכל גיל. אל תתפלאו אם תמצאו את עצמכם מתגלגלים מצחוק בזמן שתקריאו את הספר לילדיכם. תרגום עדכני של אבירמה גולן לפו הדוב ולספר ההמשך שלו הבית בקרן פו מומלץ במיוחד.

 

הרפתקאות אליס בארץ הפלאות ומבעד למראה ומה אליס מצאה שם – לואיס קרול

אין צורך להכביר במילים, ספרי אליס הפכו לחלק כל כך חשוב מן התרבות המערבית שמדף הספרים שלכם באמת לא יהיה שלם בלעדיהם. ההיכרות הראשונית עם הספרים היא תמיד מפתיעה והזמן לא הפחית במאומה מהיצירתיות, השנינות והקסם שלהם. הגרסאות המוערות והשלמות שתורגמו על ידי רנה ליטוין הן העדכניות ביותר מבחינת השפה.

 

בילבי והאחים לב ארי – אסטריד לינדגרן

אסטריד לינדגרן היא סופרת ילדים מופלאה ומרדנית שכתביה עדיין מדהימים ילדים ומבוגרים כאחד. בילבי היא אחת מן הדמויות המקוריות ביותר בספרות הילדים. ספר ידוע פחות של לינדגרן הוא האחים לב ארי. זהו ספר ילדים שמשלב פנטזיה עם טיפול בנושאים כאובים כגון מחלה ומוות והוא מומלץ ביותר.

 

הסיפור שאינו נגמר ומומו – מיכאל אנדה

הסופר הגרמני מיכאל אנדה הוא אחד מהחלוצים של החייאת ז‘אנר הפנטזיה לילדים. הסיפור שאינו נגמר משלב ריאליזם ופנטזיה וממזג אותם לכלל שלמות נדירה. מומו מספר את סיפורה של ילדה שנאבקת בשודדי זמן והוא למעשה אלגוריה מתוחכמת לתחלואי החברה המודרנית.

 

פיטר פן – ג‘יימס מתיו ברי

תרגום חדש ומצוין של גילי בר-הלל-סמו מהווה הזדמנות נהדרת להתוודע מחדש לפיטר פן. ברי מצליח להתעלות מעבר לתחומי האלגוריה ולהמריא למחוזות דמיון שרק לעיתים נדירות נראו כמותם בספרות.

 

אטיקוס מספר הסיפורים – לוסי קוטס

דרך סיפור מסגרת שבו מתואר מסעו של אטיקוס מספר הסיפורים להשתתף בתחרות מספרי סיפורים, מציגה קוטס לקוראים הצעירים את כל סיפורי המיתולוגיה היוונית. הזדמנות נהדרת להכיר לילדיכם את סיפורי אלי וגיבורי יוון. הספר מלווה בעשרות איורים מרהיבים של אנתוני לואיס.

 

חודשי החופש הגדול מזמנים שלל אירועים ואטרקציות לילדים שלנו: קייטנות, חוגים מיוחדים, בילוי בים או יציאה לסאמר סקול. אך גם עם שלל הכיופים שמוצעים בימינו לילדים, סיפור טוב הוא תמיד תמיד מבוקש. שבוע הספר מעניק לכם הזדמנות נהדרת לערוך לילדיכם מפגש אמיתי של ספרות במיטבה. נשאר רק לקנא בילדים שעומדים לגלות בפעם הראשונה את עולמות הדמיון של ארץ הפלאות, קרן פו וארץ לעולם לא.


עוד באותו נושא

שבוע הספר בראייה ערכית

כיהודים, אנחנו נקראים גם "עם הספר". הכוונה המקורית בביטוי הזה היא לעם שמחזיק בספר התנ"ך, אך גם עם, שדרך התפתחותו מושתתת על למידה וקריאה בספרים.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!