מאחורי הקלעים ציורי תלבושות לתיאטרון העברי 1922-2011

" />

תערוכה חדשה בגלריה מגדל שלום

תערוכה חדשה בגלריה מגדל שלום

 

מאחורי הקלעים

ציורי תלבושות לתיאטרון העברי   1922-2011

אוצרת: טלי יצחקי

 

פתיחה חגיגית:   יום שלישי 11.1.11   בשעה 17:00

 

נתן אלטמן, ראובן רובין, עמנואלי לופטגלאס, בוריס פוליאקוב,

נחום גוטמן,  אריה נבון, אלחנני,  שלום סבא,  פאול לוי,

סמואל בק, עדינה רייך,  דוד שריר, מרים גורצקי, רות דר,  אנה כרושצ'בה,

מיקי בן כנען, יוסל ברגנר, אודרי ברגנר, ג'ודי לוין,גילה להט, רקפת לוי, טובה קליינר סדן,ענת מסנר, מאור צבר,  מורין פרידמן, יהודית אהרון ,  ועוד

התערוכה "מאחורי הקלעים"  במגדל שלום בתל אביב  תחשוף בפני הקהל הרחב אמנות לא מוכרת-  ציורי התלבושות לתיאטרון שבדרך כלל נשארים במגירות ובארכיונים.  

בתערוכה יוצג מבחר של עשרות  ממיטב ציורי התלבושות לתיאטרון העברי  לדורותיו שנוצרו  מ- 1922 ועד היום.  אוצרות נשכחים, המאירים זווית  אמנותית מרתקת בסיפורו המופלא של התיאטרון.   

לתיאטרון תפקיד חשוב וחלוצי במהפכת התרבות העברית. הדמויות על  במת התיאטרון דיברו עברית  לקהל  דובר שפות  רבות ושונות . מיטב הציירים בארץ בתקופות שונות התגייסו לתיאטרון ויצרו שפה בימתית חדשנית ועשירה.  

בין העבודות בתערוכה יוצגו לראשונה ציורי תלבושות  נדירים כגון: שבתאי צבי של נחום גוטמן  שבתאי צבי , חלום יעקב והחולה המדומה של ראובן רובין, בת יפתח של לופטגלאס  הדרקון והנסיכה טורנדוט של אריה נבון.

תלבושות תיאטרון  יוצרות  דמויות ומעמדים בלתי נשכחים.  לפעמים המחזה כולו נוצר בתמונה אחת – כמו הכלה וצייד הפרפרים של נסים אלוני – שנולד בציור של יוסל ברגנר, דמותה של חנהל'ה מ"הדיבוק "  השמלה הלבנה והצמות השחורות יחד  חברו לדמותה המופלאה של חנה רובינא והפכו ללוגו של הבימה שנים רבות.

הדמויות של "הוא הלך בשדות"  ובערבות הנגב "  של לוחמי מלחמת השחרור – יצרו על הבמה  את המיתוס  הלאומי.   המלכים  של אלוני,   עולם העליבות הקסומה של חנוך לוין ,  קיבוץ הגלויות של החברה בישראל – כולם לובשים צורה

על במות התיאטרון   ובמחברות הסקיצות של ציירי התלבושות.

ציורי התלבושות  הם חלק מהתהליך  המופלא שבו מתוך המילים  -  בעבודה משותפת של שחקנים, במאים ומעצבים, נרקמות הדמויות. לא רק הבגד עושה דמות,  גם האביזרים, הפאות האיפור והנעליים.  לפעמים זו נעל מוגבהת שיוצרת מכשפה צולעת, פעם זו  קרחת,  לפעמים בגדים הופכים זרים גמורים לתאומים.

ותמיד תמיד – כולם מבקשים מהציירת שתעשה אותם גבוהים ובלונדינים.

את  פתיחת התערוכה ילוו אירועים  ייחודיים  המאורגנים   בשיתוף עם אמבי – האגודה למעצבי במה בישראל, סדנאות יצירה, סטודיו פתוח ויום עיון שיעסוק בהיסטוריה וחדשנות בעיצוב תלבושות תיאטרליות.

האירועים בהשתתפות מעצבות במה ותלבושות תיאטרון אורחות מאנגליה: פמלה הווארד  ודונטלה ברביירי  מ london fashion school  ומוזיאון ויקטוריה ואלברט.

פמלה הווארד – היא מחברת הספר פורץ הדרך "what is scenography" תפיסה מושגית כוללת למקצועות עיצוב הבמה. מלבד עבודתה כמעצבת  בתיאטרון האנגלי – היא העמידה תלמידים רבים  ובשנים האחרונות התחילה קריירה חדשה של במאית אופרה. 

התערוכה 'מאחורי הקלעים' תוצג עד  יוני 2011 .

הגלריה פתוחה לקהל הרחב ללא תשלום.

גלריה מגדל שלום, אחד העם 9, תל אביב, טל'  03-5179965

שעות פתיחה:  א' - ה': 9:00 - 18:00    ו': 9:00 - 13:00

 

  


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!