לא תמיד פשוט להרדים תינוקות ופעוטות, לפעמים זה מלווה בקשיים, במיוחד בתקופת חייהם הראשונות. כדי להתמודד עם קשיי הירדמות בגיל מאוחר ניתן להשתמש בשיטות מגוונות

המדריך להרדמת תינוקות ופעוטות

לא תמיד פשוט להרדים תינוקות ופעוטות, לפעמים זה מלווה בקשיים, במיוחד בתקופת חייהם הראשונות. כדי להתמודד עם קשיי הירדמות בגיל מאוחר ניתן להשתמש בשיטות מגוונות החל משיטות ברפואה אלטרנטיבית ועד היפנוזה. אצל תינוקות ופעוטות המצב השיטות להקל על שלה ההשכבה אחרות בהתאם לשלב ההתפתחותי שלהם.

להלן המדריך הבסיסי להרדמת תינוקות ופעוטות:

שיטת הרם - הורד
טרייסי הוג, עומדת מאחורי שיטת הרדמת תינוקות הרם- הורד, לפיה, כאשר התינוק אינו מצליח להירדם, כדאי להרים אותו על הידיים, להישאר באזור מיטתו, להרגיע ולהחזירו למיטה. אם ישוב לבכות, להרימו שוב, להרגיעו ולהחזירו למיטה וחוזר חלילה. הנחת היסוד שעומדת מאחורי השיטה היא שהתינוק יילמד להסתגל ללילה ולכך שמדובר במקום המאפשר בטיחות תינוקות גם כשהוא לבדו. המטרה היא שבאמצעות אימוץ השיטה, תוך פרק של מספר ימים התינוק הוא יילמד להירדם בכוחות עצמו ללא עזרה, בידיעה שהוריו נמצאים בשבילו.

התרחקות בצורה הדרגתית
שיטת ההרדמה מורכבת ממספר שלבים במטרה להרגיל את התינוק להישאר לבדו בזמן הלילה באמצעות הנחתו במיטתו ועמידה לצידו, בטווח ראייתו. לא מרימים אותו על הידיים במידה והוא  בוכה, אלא מאפשרים לו להירגע באמצעות פעולה בעלת אופי מרגיע כמו למשל ליטוף השיער. לאחר מספר ימים, מומלץ להתרחק ממיטתו ולהישאר בטווח הראייה, כך שימשיך להרגיש בטוח. כל כמה ימים המטרה היא להתרחק בהדרגה מהמיטה עד השלב בו משכיבים אותו ויוצאים מהחדר. חשוב לקחת בחשבון כי כל שלב שעוברים, אין לסגת אחורה, שכן התינוק יילמד שבאמצעות בכי אנו מוותרים לו.

הישארות עם הפעוט עד שנרדם
השיטה הגורסת שעל ההורה להשכיב את הפעוט במיטתו ולשכב לצידו עד שיירדם, מתאימה בעיקר לפעוטות המסוגלים לזהות נוכחות הורית ולהירגע מעצם מהימצאותו לצידו במיטה. ניתן גם להעמיד פני ישנים כדי להבהיר לו שזה הזמן לישון.

שיטת הנוכחות המתמדת
שיטה זו מבוססת על ההנחה שהקושי הבסיסי של הפעוט הוא בשלב הפרידה מההורה בלילה, כאשר נוכחות ההורה בחדרו במהלך השינה יכולה לספק את הצורך, להרגיעו ולאפשר לו לישון בבטחה. השיטה מחייבת את אחד ההורים לישון לילה שלם במשך שבוע ליד מיטת הפעוט בלי לדבר איתו או ליצור קשר עין מרגע שהוא שוכב לישון ועד שיתעורר בבוקר. המסר הוא שההורה איתו כל הלילה אך בו זמנית מבהיר לו שבלילה ישנים ולא משחקים או מדברים. חשוב להתמיד בשיטה ואכן לישון בחדרו למשך פרק  זמן זה ולא להתגנב בלילה מהחדר.

שיטת חמש הדקות
לפי שיטה זו משאירים את הפעוט לבדו במיטה, מברכים בברכת לילה טוב ויוצאים מהחדר. אם הוא בוכה, מניחים לו לבכות במשך כ-3-5 דקות. לאחר פרק זמן זה נכנסים שנית לחדר, מרגיעים אותו ויוצאים שוב למשך 5 דקות נוספות וחוזר חלילה במשך מספר ימים עד שהוא מפסיק לבכות ונרדם. יש לקחת בחשבון כי מיומנות של הירדמות עצמית ניתנת להשגה בגיל 3 חודשים לפחות.  השיטה מתאימה כאשר הפעוט מתעורר פעמים רבות בלילה ומתקשה להירדם שוב ואינה מתאימה להורים לא סבלנים או עקביים במעשיהם. אם ההורה ייכנס לחדר להרגיע אותו מייד לאחר שהתחיל לבכות, הוא יקשר בין הבכי ותגובת ההורה שחזר וימשיך לבכות עד שיקבל את תשומת לב שהוא רוצה. שיטה זו אינה קלה לביצוע מאחר ולא פשוט לשמוע את הפעוט בוכה בלי להגיב כדי להרגיעו אבל בעלת אחוזי הצלחה טובים אצל הורים שמצליחים לשמור על עקביות.  

שינה טובה ושלווה!


עוד באותו נושא

מתקשים לישון? המנעו מחשיפה לאור לפני השינה

הפרעות שינה הן בעיה שכיחה באוכלוסייה, כאשר למעלה מרבע מהאוכלוסייה יסבלו מהן במהלך חייהם.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!