ההמלצה שלי לקראת יום המשפחה: שבו יחד, כולם, לסיעור מוחות כדי לגלות איזה פעילות משותפת תמתיק לכולם את היום. כשכל המשפחה מעורבת בתכנון, הסיכוי שכולם ייהנו הוא גבוה בהרבה!

לבלות יחד כמשפחה זה אמנם אתגר שדורש תכנון קפדני, אך זו גם השקעה מעולה לעתיד.

רגעים אלה של תכנון, הם הרגעים בהם הילדים מרגישים קרובים להורים ולהיפך. אלו הזמנים שמהווים למעשה את ה"דבק" שמחבר בין בני המשפחה ומאפשר להם לבנות מערכות יחסים עמוקות ובריאות.

 

וזה לא חייב להיות מסובך בכלל - הנה 5 רעיונות לפעילויות משפחתיות שכיף לתכנן ושאפשר לעשות ביחד:

 

1. הכינו "קפסולת זמן" עם ראיונות וידאו משפחתיים

לסבא, סבתא, לדודות, לדודים או לקרובי משפחה נוספים עשויים להיות סיפורים מרתקים מתקופות חיים שונות שילדיכם ואולי אפילו אתם לא מכירים. בימינו כל כך פשוט לראיין את המבוגרים באמצעים פשוטים כמו טלפון סלולארי וללכוד את האנקדוטות והזיכרונות האישיים והמשפחתיים הללו. שבו יחד, תכננו עם הילדים מה לשאול ואת מי, וביום המשפחה הזמינו את המרואיינים שלכם לערב של ראיונות אישיים בו תכינו "קפסולת זמן" עם ההיסטוריה המשפחתית שלכם...

 

2. שתלו גינת ירק משפחתית

גינת ירק משפחתית היא פרויקט מהנה לכל המשפחה, משלב התכנון ועד שלב היציאה אל השטח ולכלוך הידיים באדמה הטובה והרטובה. לאחר שתתחילו תגלו שגם בגינה קטנה ניתן לגדל את הירקות האהובים עליכם כמו חסה, עגבניות, בצל, גזר, מלפפונים ועוד. ומי יודע? אולי יום המשפחה יהיה התחלה של הרגל נפלא עבור ילדיכם הן לעבודה בגינה והן לאכילת ירקות בריאים. אגב, גם אם אין לכם חצר אתם יכולים לגדל גינת ירק קטנה באדניות במרפסת.

 

3. בישול משותף של ארוחה משפחתית

ילדים, כמעט בכל גיל, רואים את המטבח כמקום מרתק. לנו ההורים, לעומת זאת, לא תמיד נוח להזמין אותם לעזור לנו שם. פעילות נהדרת ליום המשפחה תהיה לשבת יחד, לחשוב על מתכון משפחתי שהילדים רוצים ללמוד להכין או אולי לתכנן אחד חדש ביחד. נכון, בזמן אמת דברים עשויים להתלכלך, אבל מצד שני זה ייתן לנו הזדמנות ללמד את הילדים דבר או שניים על תזונה. והעיקר, הם יגלו שבישול ארוחה לכל המשפחה זה לא פשוט ולא מובן מאליו...

 

4. ערכו ערב סרט משפחתי

תכננו יחד איזה באיזה סרט אתם רוצים לצפות, הכינו פופקורן ושתיה קלה ואתם מסודרים. אבל למעשה, אם אתם רוצים להגדיל ראש אתם יכולים להכין כרטיסים לסרט כמו בקולנוע, וקופסאות אישיות לפופקורן, ובר חטיפים, ולהזמין (או להכין) פיצה (או כל ארוחה אחרת), ולהכין שמיכות וכריות מתאימות או אפילו להניח מזרונים, תוכלו לעצב את החדר בצורה מפחידה או מצחיקה בהתאם לאוירה של הסרט שבחרתם - השמים הם הגבול... פעילות מגבשת וכייפית במיוחד ליום המשפחה.

 

5. שחקו יחד במשחקי קופסא

משחקי קופסא משפחתיים הם דרך נפלאה להיכנס לעולמם הפנימי של ילדים. המשחקים הרגשיים מאפשרים לילד לבטא את עולמו הפנימי, רגשותיו, חוויותיו, התלבטויותיו, הפרשנויות שלו למצבים שונים, משאלות לבו ונושאים שמטרידים אותו במשפחתו, במסגרת החינוכית שלו או במסגרות חברתיות אחרות ולבטא אותם, מבלי לחוש מאוים. כשההורה משחק עם הילד הוא יכול, באמצעות המשחק, להיכנס לאותו עולם פנימי, להכיר את הילד וליצור יחסי אמון וקרבה. במשחק "יד על הלב", למשל, נפגשת כל המשפחה ובאמצעות קלפים ושאלות כגון "מיהו חבר טוב?", "מה קרן הרגישה כשאמא התחתנה שוב...", "ההורים של יונתן רבו, איך הוא הרגיש?" לומדים ההורים והילד בכל פעם דברים חדשים זה על עולמו של זה.

 

 

שיהיה בהצלחה, ויום המשפחה שמח!

 

 

שלכם,

 

ליאת גולדשטיין,

האמא של אמאבאעוד באותו נושא

חלבלוב: זמן נייר, במקום זמן מסך

אם העיניים של הילדים תקועות במסך, אם אתם רוצים לראות את הילדים צובעים, גוזרים, פותרים חידות ונהנים ממשחק- קנו חלבלובון!

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?